Daugavpils 15.vidusskola  

skola ar padziļinātu informātikas apguvi
Pirmdiena, 2016.02.01. 15:02

Aktuāli leksikas jautājumi

29. janvārī Daugavpils Universitātē latviešu valodas un literatūras skolotāji varēja noklausīties lekciju “Aktuāli leksikas jautājumi”, kuru lasīja lingviste Dite Liepa.

Saka, ka valoda ir smalka lieta. Tas, šķiet, teikts tāpēc, ka valodā nepārtraukti noris izmaiņas, un sekot līdzi šīm izmaiņām spēkos nav pat latviešu valodas skolotājam. Šī lekcija bija lieliska iespēja papildināt savas zināšanas par dažiem leksikas jautājumiem.

Runājot par datumiem, lingviste norādīja, ka datums latviešu valodā jāraksta augošā kārtībā – diena, mēnesis, gads. Rakstot gadu, būtu jāiemācās norādīt nevis gada pēdējie divi cipari, bet gan pilns gads, piemēram, 2016. gads.

Bieži strīdīgs jautājums ir īpašības vārda noteiktās galotnes lietošana. Ir vārdi ar noteikto galotni,  kurus izrunāt datīva locījumā ir diezgan sarežģīti, bet likums prasa lietot noteikto galotni. Tātad vajadzētu teikt – izglītojamajiem, bet izrādās, ka varot teikt arī – izglītojamiem. Savukārt, ja ielas nosaukums nominatīvā tiek lietots ar noteikto galotni, piemēram, Šaurā iela, tad datīva locījumā vai lokatīva locījumā ielas nosaukums ir jālieto ar paplašināto galotni – Šaurajā ielā, Šaurajai ielai.

Šodienas sabiedrība ir multikulturāla, un tas redzams arī valodā. Tātad valodas sajaucas, un ikdienā mēs sākam lietot vārdus/vārdu formas, kādu latviešu valodā nav. Piemēram, cilvēki lieto vārdu kartiņas, bet pareizi esot lietot vārdu kartītes (Ziemassvētku kartītes, apsveikuma kartītes).
Tāpat nevajadzētu lietot formas projekta ietvaros, svētku ietvaros, semināra ietvaros. Šo formu vietā labāk būtu lietot lokatīva formu – projektā, svētkos, seminārā.

Šodien reklāmās bieži dzirdami vārdi – vislasītākā grāmata, visskatītākā filma. Latviešu valodā vēlams teikt – visvairāk lasītā grāmata, visvairāk skatītā filma.

Un visbeidzot, rakstot vēstules vai atbildot uz kādu vēstuli, piemēram, e-pastā, mēs teksta beigās vēlamies izrādīt cieņu un rakstām –  cieņā vai ar cieņu. Kura tad no šīm formām ir pareiza? Izrādās, ka varot lietot abas formas un pēc šiem vārdiem nav jāliek ne komats, ne domuzīme, ja vien teikumā neveidojas divdabja teiciens.

Šie ir tikai daži piemēri no lekcijas, kuri spilgti palikuši atmiņā un noderēs arī kādam, kas šo rakstu lasīs.

Ar saviem iespaidiem dalījās latviešu valodas skolotāja S.Lukaševiča

Atstāt komentāru

Pārliecinieties, ka esat ievadījis nepieciešamo informāciju laukos, kur norādīts (*). HTML kods nav atļauts.

Ziņu arhīvs