Daugavpils 15.vidusskola  

skola ar padziļinātu informātikas apguvi
Svētdiena, 2018.01.28. 16:01

Atskaņas no Dites Liepas lekcijas par lielo burtu lietošanu latviešu valodā

 

Valoda ir gan pastāvīga, gan savā ziņā arī mainīga parādība, jo pakļaujas sabiedrības prasībām. Tāpēc dažkārt ir ļoti grūti izsekot līdzi visām izmaiņām, kas skar dažādus valodas jautājumus. To var teikt arī par lielo burtu lietošanu.

25. janvārī pilsētas latviešu valodas skolotāji tikai  aicināti uz valodnieces Dites Liepas lekciju “Lielo burtu lietošana latviešu valodā”. Valodniece stāstīja, kādas izmaiņas šobrīd vērojamas lielo burtu pareizrakstībā, par sabiedrībā valdošo neizpratni jauno jēdzienu lietojumā, par nevēlēšanos iedziļināties, uzņemties atbildību lielo burtu lietošanas jautājumos u. c.

Piedāvāšu dažus valodnieces ieteikumus, kurus vajadzētu paturēt prātā ne tikai latviešu valodas skolotājiem, bet visiem, kuri raksta latviešu valodā.

Svētku dienas

Daudziem liekas, ka, rakstot Latvijas dzimšanas dienas datumu, 18. novembri, vārds ‘novembris’ jāraksta ar lielo burtu. Jāatceras, ka vārds ‘novembris’ kā svētku diena nav jāraksta ar lielo burtu (arī ielas nosaukumā vārds ‘novembris’ jāraksta ar mazo burtu – 18. novembra iela). Kaut gan ļoti bieži vecākās mācību grāmatās ir norādīts, ka šis vārds jāraksta ar lielo burtu.

Ar mazo burtu jāraksta ir jēdzieni ‘vasaras saulgrieži’, ‘ziemas saulgrieži’. Uzmanīgam jābūt ar vārdiem ‘jaunais gads’. Piemēram, teikumā Lai jums laimīgs jaunais gads šis vārds jāraksta ar mazo burtu.
Dažu svētku nosaukumu pareizrakstība ir noteikta likumā, kas bieži vien, ja tā var teikt, ir pretrunā ar latviešu valodas gramatikas normām. Piemēram, svētkus ‘Zaļā Ceturtdiena’ un ‘Lielā Piektdiena’ raksta visur ar lielo burtu, kaut gan gramatikas noteikumi vairāk sliecas, lai šajos nosaukumos tikai pirmais vārds tiktu rakstīts ar lielo burtu.

Profesijas un ieņemamie amati

Pirmkārt, jāatceras, ka latviešu valodā visas profesijas un ieņemamie amati jāraksta ar mazo burtu (izņēmums – Valsts Prezidents, Ministru Prezidents, Latvijas Bankas Prezidents).
Piemēram, rakstot vārdus ‘Daugavpils dome’, vārds ‘dome’ jāraksta ar mazo burtu. Ja domi vada sieviete, tad viņa ir domes priekšsēdētāja, bet var teikt arī – pilsētas mēre.
Meitene zemessardzē ir – kareive, zemessardze.
Ja runā par vārdu ‘saeima’, tad ar lielo burtu to lieto, runājot par Latvijas Republikas Saeimu. Citos gadījumos šo vārdu raksta ar mazo burtu (piem., Latgales saeima, Zemnieku saeima, Studentu saeima).

Citi gadījumi lielo burtu lietošanā

Runa ir par naudas vienību eiro. Jāatceras, ka pareizi ir jāraksta – 5 eiro nevis eiro 5.

Valoda ir smalka lieta. Ne viss vienmēr norit tik gludi. Gramatikas grāmatās likumi saka vienu, bet realitātē viss izskatās savādāk. Dažreiz arī valodnieku spēkos kaut ko mainīt ir ļoti grūti.

Materiālu apkopoja latviešu valodas skolotāja Santa Lukaševiča

 

Lapa aktualizēta Svētdiena, 2018.01.28. 16:01

Atstāt komentāru

Pārliecinieties, ka esat ievadījis nepieciešamo informāciju laukos, kur norādīts (*). HTML kods nav atļauts.

Ziņu arhīvs