Daugavpils 15.vidusskola  

skola ar padziļinātu informātikas apguvi
Piektdiena, 2014.04.04. 08:04

Divi latviešu literatūras dižgari

Ilūkstes novada bērnu un jauniešu centrā apmeklētājus vēl joprojām priecē izstāde par diviem latviešu literatūras dižgariem – O. Vācieti un I. Ziedoni. 2. aprīlī šai izstādē pabija Daugavpils pilsētas latviešu valodas skolotājas. Arī mūsu skolas skolotājas – Ilona Bohāne un Santa Lukaševiča.

„Tas ir ļoti svarīgi – laiku pa laikam / kļūt mazam, lai augtu liels,” māca I. Ziedonis. Savukārt O. Vācietis saka, ka „dzīvi nodzīvot vajaga prast, / – tā ir gara un vienmēr par īsu”.

Abu latviešu dzejnieku dzīves un daiļrades ceļš ir vienmēr bijis interesants izpētes objekts literatūras pētniekiem un arī skolotājiem.

1933. gads ir tas vienojošais sākums, kad abi rakstnieki ienāk šai pasaulē. Dzīves gaitā katram izveidojas savs redzējums par apkārtējām lietām, savs stils, bet kopīgais ir un paliek – tā ir dzeja. Izrādās, ka I.Ziedonis savus dzejoļus vienmēr rakstījis kancelejas grāmatās, savukārt O.Vācietis – burtnīcās (kopā sarakstītas 317 burtnīcas, 318. nav pabeigta). Arī rakstīšanas maniere katram ir sava. O. Vācieša teksts ir kārtīgs, svītrojumu tajā gandrīz nav, bet I. Ziedonis savos tekstos bieži veicis labojumus. Daudzus dzejoļus I. Ziedonis veltījis savam laikabiedram un izjutis pret O. Vācieti pietāti, zināmu bijību. Paša O. Vācieša dzejas pūrā dzejoļu, veltītu I. Ziedonim, ir maz – tikai viens. O. Vācietis ir bijis cilvēks, kurā mājo pieticīgums, savukārt greznība, mantas, dārgas lietas nesaistīja viņa uzmanību. Var teikt, ka abi dzejnieki bijuši interesantas un savdabīgas personības.
Izstādē skolotājas varēja ne tikai klausīties dzejnieku dzejas tekstus un dzīves fragmentu detaļas Ilūkstes 1. vidusskolas latviešu valodas skolotājas izpildījumā, bet arī ieskatīties dzejnieku rokrakstos, dzejas fragmentos un dažādu dzīves posmu fotogrāfijās.
Mājupceļš ved garām Eglainei, kur netālu no ceļa atrodas piemineklis 18. gadsimta rakstniekam G. F. Stenderam. Nogriežoties no ceļa un pabraucot nelielu gabaliņu uz priekšu, nokļūstam mājās, kurās ierīkots Stendera muzejs.
Šī pēcpusdiena ikvienai skolotājai bija piesātināta ar spilgtiem iespaidiem un noderīgu informāciju.

Materiālu sakārtoja latv. val. skolotāja S. Lukaševiča

Atstāt komentāru

Pārliecinieties, ka esat ievadījis nepieciešamo informāciju laukos, kur norādīts (*). HTML kods nav atļauts.

Ziņu arhīvs