Daugavpils 15.vidusskola  

skola ar padziļinātu informātikas apguvi
Trešdiena, 2013.06.05. 16:06

Ekskursija uz Āraišiem un Cēsīm (2.B un 6.B 25.maijā)

25.maijā 2.B un 6.B  klašu skolēni un vecāki apmeklēja Vidzemi.

Vispirms mēs apmeklējām Āraišu vējdzirnavas. Vējdzirnavas celtas kā Drabešu muižas dzirnavas apmēram 19.gs. vidū. Būve ir holandiešu tipa vējdzirnavas, kādas Latvijas teritorijā parādījušās 14.gs. Šīm vējdzirnavām ir grozāma “galva”, ko dēvē par cepuri. Ar speciāla mehānisma palīdzību, stāvot dzirnavu pakājē, dzirnavu galvu pagrieza pret vēju. Dzirnavās mala miltus rupjmaizei un lopbarībai, gatavoja putraimus. Vējdzirnavas darbojušās līdz I Pasaules karam un pēc tam atjaunotas tikai 1982.-1984.gadā.
Nākamais mūsu apskates objekts bija Āraišu ezerpils. Tās rekonstrukcija atspoguļo seno latgaļu dzīvesveidu un celtniecības tradīcijas Latvijā vikingu laikmetā, jo īpaši 9.-10. gs. Āraišu ezerpils bija seno latgaļu dzīvesvieta - tā bijusi sociāli diferencēta kopiena, visticamāk kāda latgaļu dižciltīgā rezidence, kurā mājojuši tuvinieki un saimes ļaudis.
Tālāk devāmies uz Cēsīm un aplūkojām Cēsu viduslaiku pili un jauno pili. Skolēni uzzināja, ka Cēsu pilī kādreiz dzīvoja Livonijas ordeņa mestrs. Bija ļoti interesanta ekskursija pa jauno un veco Cēsu pili. Pils pagalmā skolēnus gaidīja muzeja darbinieki senlatviešu tautas tērpos ar viduslaiku spēlēm.
Un beidzot mūsu ceļojumu pa Vidzemi, apmeklējām dabas pieminekli – Sietiņiezi Gaujas krastos. Visskaistākais, vislielākais balto smilšakmeņu iezis Baltijā. Iespaidīgs dabas piemineklis - koši balts un bagātīgi izrobots, līdz 15 m augsts. Sietiņieža nosaukums ir it kā cēlies no daudzajām vientuļo bišu veidotajām aliņām, kas „izcaurumojušas" smilšakmens virsmu kā sietu.
Skolēni brīnišķīgi pavadīja laiku. Visiem bija prieks un labs garastāvoklis!
Informāciju sagatavoja Nadežda Fjodorova un Aiga Soldatjonoka.

Atstāt komentāru

Pārliecinieties, ka esat ievadījis nepieciešamo informāciju laukos, kur norādīts (*). HTML kods nav atļauts.

Ziņu arhīvs