Daugavpils 15.vidusskola  

skola ar padziļinātu informātikas apguvi
Ceturtdiena, 2019.03.21. 19:03

Es biju ēnotājs!

Kas ir Ēnu diena? Un kādas iespējas izmantoja mūsu skolas skolēni? Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu.

Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum.

Šī ir programma, kas jau daudzus gadus sekmīgi iekļauj izglītības procesā karjeras jautājumus, rosinot jauniešus plānot savu nākotni jau skolas laikā. Veidojot sadarbību starp skolu, sabiedrību un darba vidi, Ēnu diena sekmē jauniešu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū nākotnē.

Arī mūsu skolēni aktīvi iesaistījās šajā varenajā pasākumā. Dažiem bija ļoti interesanti, daži guva nenovērtējamu pieredzi, daži saprata, ka viņu ēnas darbs nav piemērots viņiem pašiem. Jebkurā gadījumā, nevienu šī diena neatstāja vienaldzīgu pret nākotnes karjeras attīstības plāniem.

Skolas sociālais pedagogs, aptiekas darbinieks, pašvaldības policija, Nacionālās aizsardzības akadēmija, Kinologu asociācija, Rīgas domes īpašuma departamenta arhitekts, Saeimas deputāts - te ir profesijas vai organizācijas, kuras ēnoja mūsu skolēni. Mēs palūdzām dažus mūsu vidusskolēnus dod savas atsauksmes par šo dienu:

Jeļizaveta Koļesnika: Biju Daugavpils pašvaldības policijas nodaļā. Katru nedēļu pie viņiem atnāk bērni no 4.klases un apspriež uzvedības noteikumus. Man paveicās, jo atnāca mūsu 15.vidusskolas 4.b klases audzēkņi. Kopā ar viņiem mums parādīja, kā darbojas pašvaldības policijas nodaļa, apspriedām, kā rīkoties bīstamā situācijā, ko vajag zināt topošajam policistam. Pēc tam mēs pusstundu pastrādājām ar ceļu satiksmes pašvaldības policiju, un satikāmies ar videonovērošanas nodaļas darbiniekiem. 

Mēs varējām uzdot jautājumus, un es sapratu, ka tā nav mana profesija, bet tieši šī diena palīdzēja man to saprast.

Ņikita Mališevs: 13. februārī es apmeklēju Ēnu dienu. Mani interesē arhitekta profesija, jo man ir domas saistīt ar šo profesiju savu dzīvi, bet man bija jautājumi, tāpēc es piedalījos šajā pasākumā. Es braucu uz Rīgas domes īpašuma departamentu, kur dažādi arhitekti stāstīja par projektiem, kurus viņi plāno realizēt Mežaparkā, piemēram, viens arhitekts stāstīja par jaunu vietu, kur notiks Dziesmu svētki. Lekcijas bija interesantas, bet, patiesību sakot, šajā pasākumā es vairāk gribēju redzēt radošus procesus, nevis tikai lekcijas. Pasākuma beigās mums bija ekskursija Rīgas domē, mēs satikāmies ar kaķi, kuru sauc Kuzja un kurš dzīvo domē.

Elīna Domoracka un Vita Petrova: Mēs ēnojām Latvijas Saeimas deputātu Edgaru Kucinu, bijām klāt savam ēnu devējam Izglītības komisijas sēdē, frakcijas «Saskaņa» sēdē un Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces uzrunā. Bija iespēja paskatīties uz balsošanas procesu, kā komisijas locekļi izvirza priekšlikumus un kā rodas jauni lēmumi. Pārsteidza, cik ilgas ir sēdes un ka Saeimas darbiniekiem dažreiz vienas dienas laikā jāstrādā ne tikai dažādās konferenču zālēs, bet pat ēkās. Ļoti nopietna ir kodu sistēma, kura obligāti jāizmanto visiem deputātiem. Pēc pusdienām mums bija laiks, lai apskatītu Saeimas ēku. Tās izmērs un greznība nevienu neatstāja vienaldzīgu, tieši tur var izjust patriotisma spēku.

Diena tika pavadīta lietderīgi un aizraujoši, garlaikoties nebija laika, jo Latvijas Saeima lieliski organizēja šo pasākumu, tās programma bija motivējoša. Jauniešiem jau pat tagad ir iespējams iesaistīties Saeimas darbā ar Latvijas parlamenta projekta «Jauniešu Saeima» palīdzību.

Vitālijs Rudenko: Ēnu dienu pavadīju Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija. Visām ēnām bija iespēja ne tikai uzzināt par piedāvātajām studiju programmām un karjeras iespējām, iestājoties NAA, bet arī izmēģināt spēkus taktikas trenažiera virtuālajā kaujā. Sauszemes spēku nodaļa bija sagatavojusi ieroču displeju un prezentāciju, kurā stāstīja par kājinieku biežāk izmantotajiem ieročiem un to pielietojumu, protams, skolēniem pēc prezentācijas bija iespēja katru ieroci aplūkot tuvāk, kā arī uzdot precizējošus jautājums. Tomēr es gaidīju kaut ko vairāk interesantu un aizraujošu no šīs dienas.

Informāciju apkopoja Alīna Ivanova, karjeras konsultante.

Atstāt komentāru

Pārliecinieties, ka esat ievadījis nepieciešamo informāciju laukos, kur norādīts (*). HTML kods nav atļauts.

Ziņu arhīvs