Daugavpils 15.vidusskola  

skola ar padziļinātu informātikas apguvi
Trešdiena, 2020.11.25. 21:11

Mana bērna karjeras lēmums

 

Veiksmīgs un apmierināts bērns ir katra vecāka sapnis. Viens no galvenajiem nosacījumiem ir karjera, kas tieši ietekmē jebkura cilvēka dzīves līmeni. Nereti rodas jautājums, kāda ir vecāku loma bērna karjeras lēmuma pieņemšanā.

 

Vecāki ir savu bērnu paraugi. Jau no mazotnes bērns vēro, ko dara pieaugušie apkārt un mēģina darīt to pašu. Tāpēc vispirms ir jāsāk ar sevi. Pašai mammai un tētim jāatrod pareizais karjeras ceļš. Citiem vārdiem sakot, ir jāmīl savs darbs, jo cilvēki, kuri veic profesijas izvēli, balstoties uz savām vēlmēm, ir daudz veiksmīgāki un apmierinātāki. Interesanti ir tas, ka nereti bērni no vecākiem neapzināti iemācās vecāku attieksmi pret darbu vispār. Piemēram, ja bērns redz, ka tēvs iesāk kādu darbu un vairākas dienas nepabeidz, tad arī bērns tā dara, piemēram, pildot mājasdarbus. Ir nepieciešami vairāki piegājieni, lai tos izpildītu.

Vecākiem ir jāizvairās bērniem uzspiest savas idejas. Ne vienmēr tas, kas der vienam, der arī citam. Bieži skolēniem manāma tāda sakarība – padodas kāds no mācību priekšmetiem, bet pašam skolēnam tas nav mīļākais. Vecākiem jāļauj bērnam pašam sevi izzināt. Galvenais vecāku uzdevums ir atbalstīt un motivēt, kā arī izrādīt interesi par sava bērna karjeras plāniem. Nevajag satraukties, ja tie katru dienu mainās. Tas ir tikai normāli – bērns meklē savu nišu.

Daži pusaudži baidās pastāstīt vecākiem par saviem plāniem, jo domā, ka viņus nesapratīs un mēģinās pierunāt pārdomāt šo lēmumu. Parasti tas ir tad, ja bērns vēlas profesiju, kurā ir mazs atalgojums vai arī tā nav tik prestiža. Jaunietis izjūt lielāku atbildību veicot profesijas izvēli, ja vecāki uz viņa izvēli paļaujas. Tas veicina pārdomātāku karjeras lēmuma veikšanu. Ja vecāki netic savam bērnam vai vēlas likt viņam pārdomāt, tad nereti bērns izdara savu izvēli spontāni, vecākiem par spīti.

Kļūda, ko pieļauj vecāki, bieži ir sarunas atlikšana uz pēdējo brīdi. Jo agrāk vecāki sāk interesēties, jo vairāk laika ir bērnam apdomāt visus par un pret. Katru reizi interesējoties, vecāki liek pašam bērnam par to domāt. Lēmums tādējādi būs izsvērtāks. Iesaku negaidīt līdz 9. vai 12.klases beigām. Ja bērnam ir grūti par to runāt vai arī izvēle ir neskaidra, tad ieteicams izmantot karjeras konsultanta pakalpojumus, kas ir pieejami skolā. Kopā ar karjeras konsultantu bērns iepazīst sevi, uzzina un skaidri definē savas vēlmes, mērķus. Tiek izveidots karjeras attīstības plāns, ko skolēns pats pēc tam var izmantot dzīvē.

Svarīgs punkts ir ļaut bērnam izmēģināt sevi profesijā. Ēnu diena ir brīnišķīga iespēja dienu pavadīt kopā ar speciālistu un uzzināt, kā tas ir strādāt to profesiju, kuru bērns vēlas apgūt. Tāpat jāizmanto pulciņu iespējas, kā arī citi karjeras izglītības pasākumi. Informējiet bērnus par iespējām ārpus skolas. Šeit talkā var nākt karjeras speciālists, kas var pastāstīt par jaunākajām iespējām, kādā noteiktā profesijā, par izglītības iestāžu piedāvājumiem, studiju programmām u.c.

Karjeras konsultants skolā turpina veikt individuālās konsultācijas attālināti. Izmantojiet šo iespēju.

Informāciju sagatavoja: pedagogs - karjeras konsultants Gunda Pastare

 

Atstāt komentāru

Pārliecinieties, ka esat ievadījis nepieciešamo informāciju laukos, kur norādīts (*). HTML kods nav atļauts.