Daugavpils 15.vidusskola  

skola ar padziļinātu informātikas apguvi
Trešdiena, 2020.04.29. 10:04

Profesijas izvēle

Profesijas izvēle ir ļoti nozīmīgs solis, kurš ietekmē visu turpmāko dzīvi. Svarīgi izvērtēt savas stiprās un vājās puses, hobijus un nākotnes plānus, lai lēmums būtu pilnībā apzināts.

Jau no 13. marta, ārkārtas stāvokļa izsludināšanas sākuma, arī karjeras atbalsts tiek nodrošināts attālināti. Skolas karjeras konsultanti pieejami gan e-klasē, gan e-pastā, kā arī atvērti telefoniskai saziņai.

Vairākas augstākās izglītības iestādes nodrošina attālinātas interaktīvas atvērto durvju dienas. Youtube pieejams interesants kanāls „Start Strong”, kurā speciālisti veido karjeras saikni ar dažādām ikdienas sfērām, stāsta, kam jāpievērš uzmanība, pieņemot karjeras lēmumus, kā arī, kā pareizi un veiksmīgi rakstīt CV, motivācijas vēstuli, kā uzvesties darba intervijā.

9. un 12.klašu skolēniem gaidāms nozīmīgs dzīves posms - tālākās izglītības iestādes izvēle. Svarīgi sekot noteiktiem posmiem un nonākt pie lēmuma, kas tiešām būs apdomāts un nekļūdīgs. Lai nebūtu frustrācijas un šī izvēle notiktu netraumējoši, vēlos dalīties ar dažādiem avotiem un ieteikumiem.

No paša sākuma ir jāizvērtē savas spējas, prasmes, intereses, jāsāk pašam no sevis. Mājaslapā niid.lv ir pieejami karjeras izvēles testi, kas var palīdzēt šajā posmā (http://www.niid.lv/tests/testi_sakums.htm).

Kad ir skaidrs, kas patīk, kādi mācību priekšmeti rada interesi, var doties pie nākamā punkta: nākotnes plāniem, sapņiem, mērķiem. Svarīgākais ir tieši mērķa izvirzīšana, jo bez tā nav entuziasma darboties. Nozīmīgi ir atbildēt uz jautājumu, kur es sevi redzu pēc 10 gadiem, ar ko es nodarbojos, kur atrodos. Kad ir noteikts mērķis un sapņi, ir jāapdomā, kā var tos piepildīt, kas nepieciešams, lai nonāktu nākotnē jau šodien.

Liela nozīme ir informācijai par nākotnes iespējām. Izpētiet izglītības iestāžu mājaslapas, jo tajās ir visa nepieciešamā informācija par piedāvātajām programmām, kā arī šo informāciju var iegūt, sazinoties ar skolas karjeras konsultantiem. Tāpat ir pieejamas interesantas mājaslapas:

  • lv (profesiju apraksti, intervijas ar profesionāļiem, fotoreportāžas, informācija par izglītības iespējām)
  • lv (izglītības programmu un kursu meklētājs, e-konsultācijas un cita aktuāla informācija par izglītības iespējām Latvijā)
  • lv (jauniešu karjeras portāls – profesiju izpēte, karjeras testi, prakses un darba vakances, informācija par darba devēju ieteiktām izglītības iestādēm)
  • lv (uzdevumu komplekts, kas palīdz novērtēt savu gatavību doties ārzemēm un izvērtēt ārzemēs gūto pieredzi)
  • c.

Kad ir ievākta visa nepieciešamā informācija, vajag izvērtēt un atlasīt to, kas ved uz nākotnes mērķa piepildīšanu, saskan ar pašreizējām iespējām un individuālajām spējām. Salīdziniet atlasītās izvēles un pieņemiet lēmumu.

Atcerieties, ka vienmēr ir pieejams atbalsts no skolas personāla, vecākiem un speciālistiem Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldē (www.izglitiba.daugavpils.lv).

Nebaidies jautāt!

Informāciju sagatavoja: Gunda Pastare (e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., tel. 27886197)

 

Lapa aktualizēta Trešdiena, 2020.04.29. 10:04

Atstāt komentāru

Pārliecinieties, ka esat ievadījis nepieciešamo informāciju laukos, kur norādīts (*). HTML kods nav atļauts.