Daugavpils 15.vidusskola  

skola ar padziļinātu informātikas apguvi
Piektdiena, 2013.04.19. 09:04

Raibā nedēļa skolā (Ceturtdiena)

No 15.04.2013 līdz 19.04.2013 skolā notiek raibā nedēļa.

Cetrutdiena.Zaļā krāsa.
Zaļā krāsa jeb vienkārši zaļš ir krāsa, kura ir redzamās gaismas daļa un tās viļņa garums ir aptuveni no 520 līdz 570 nm. Zinātnē tā ir viena no trim gaismas pamatkrāsām, savukārt vizuālajā mākslā, piemēram, gleznošanā, tā nav pamatkrāsa; tur tā tiek iegūta sajaucot dzelteno un zilo krāsu.

Etimoloģija
Vārds zaļš ir radies no indoeiropiešu vārda ghel, kas nozīmē "spīdēt" jeb "mirdzēt". Krāsas apzīmēšanas ziņā vārds senāk nav bijis tik viennozīmīgs kā mūsdienu valodā. Vēsturiski vārds zaļš ir apzīmējis gan brūnu, gan sārtidzeltenu, gan gaišsarkanu, gan arī pelēku krāsu. Indoeiropiešu valodās mijas vārdu "zaļš" un "dzeltens" nozīmes.

Zinātnē
Zaļās krāsas uztveri izraisa acs vidējo viļņu jūtības vālītes,[1] kas acī ir visvairāk no visām vālītēm (vēl ir garo viļņu un īso viļņu vālītes). Zaļās krāsas avots izstaro redzamās gaismas elektromagnētiskos viļņus (EMV), kuru viļņu garums ir aptuveni no 520 līdz 570 nm.

Zaļā krāsa ir viena no trim RGB modeļa krāsām. Sajaucot zaļo krāsu kopā ar zilo un sarkano krāsu var iegūt jebkuru citu spektra krāsu un tās toni. Šo principu izmanto tehnoloģijās, piemēram, lai veidotu krāsainu attēlus uz datora monitoros vai televīzijā.

Grāmatu un citu drukāto materiālu iespiešanā izmanto CMYK krāsu modeli — ciāna (zili zaļo), fuksīna (zili sarkano), dzelteno un melno krāsu. Tur zaļā krāsa tiek iegūta, sajaucot ciāna krāsu ar dzelteno krāsu. Savukārt vizuālajā mākslā zaļā krāsa tradicionāli rodas, kad sajauc zilo un dzelteno krāsu.

Kultūrā
Daudzu tautu folklorā un literatūrā zaļā krāsa tradicionāli simbolizē dabu un tajā ietvertās īpašības un simbolus. Senajā Ēģiptē zaļā krāsa bija atdzimšanas un nemirstības simbols, piemēram, viņu pēcnāves un pazemes dievs Ozīriss tiek attēlots ar zaļu ādu.

Zaļā krāsa tiek piesaukta arī, lai apzīmētu jaunību un pieredzes trūkumu, piemēram, nepieredzējušus cilvēkus mēdz dēvēt par zaļknābjiem. Amerikas Savienotajās Valstīs viņu valūta — ASV dolāri — tiek dēvēti par "zaļajiem", kas ir izplatījies arī citās pasaules malās.

Savukārt politikā par zaļajiem sauc tās politiskās partijas, kas iestājas par tīru, sakārtotu un aizsargātu vidi. Arī tos, kas iestājās pret dažādiem valdības lēmumiem, kas varētu negatīvi ietekmēt dabu, sauc par zaļajiem. Viena no slavenākajām šādām organizācijām ir Greenpeace ("Zaļais miers").

Zaļš ir islāma svētā krāsa, bet kristietībā — Trīsvienības krāsa.

Papildus informācija

Lapa aktualizēta Piektdiena, 2013.04.19. 13:04

Atstāt komentāru

Pārliecinieties, ka esat ievadījis nepieciešamo informāciju laukos, kur norādīts (*). HTML kods nav atļauts.

Ziņu arhīvs