Daugavpils 15.vidusskola  

skola ar padziļinātu informātikas apguvi
Piektdiena, 2019.02.22. 21:02

Starptautiskā dzimtās valodas diena

Valoda ir ļoti sarežģīta un daudzpusīga parādība. Valoda jeb runas spēja piemīt tikai cilvēkam, tā atšķir cilvēku no dzīvnieka. Valoda raksturo arī tautu, nāciju, atšķir vienu tautu no otras. Valodai ir liela sabiedriska nozīme kā sazināšanās līdzeklim, citu cilvēku ietekmēšanas līdzeklim un kultūras veidošanas, apgūšanas un izplatīšanas līdzeklis. Bet valodai ir milzīga loma arī atsevišķa cilvēka domāšanas procesos.

Valoda ir artikulētu zīmju kopums, cilvēku sazināšanās līdzeklis. Valodas galvenā funkcija ir saziņa - informācijas un domu apmaiņa. Izmantojot valodu, mēs domājam un iegūstam informāciju (lasām grāmatas, skatāmies kinofilmas, klausāmies radio). Izmantojot valodu, mēs nosaucam priekšmetus, darbības, parādības, pazīmes konkrētā vārdā. Ar valodu mēs izpaužam emocijas: prieku, sarūgtinājumu, pārdzīvojumu.

Pasaulē ir vairāk par 7000 dzīvajām valodām. Gandrīz 400 valodām tās pratēju skaits pārsniedz vienu miljonu, savukārt aptuveni 55% no visām valodām runātāju skaits ir mazāks par 10 tūkstošiem.
Katra valoda ir tautas nacionālās kultūras, tradīciju, mentalitātes un būtības atspoguļošanas instruments, kā arī attīstības, garīgo un materiālo vērtību mantojuma saglabāšanas instruments.
1999.gadā tika izveidota Starptautiskā dzimtās valodas diena, kuru katru gadu atzīmē 21. februārī. Tās izveidošanas mērķis bija veicināt valodu un kultūru daudzveidību un daudzvalodību, jo aptuveni puse no valodām ir apdraudētas, un vairums no tām stāv uz izmiršanas sliekšņa.

Datums tika izvēlēts, atminoties Bangladešas galvaspilsētā Dakā 1952.gada 21. februārī notikušo incidentu. Šajā dienā tika nošauti studenti, kuri bija izgājuši demonstrācijā, lai aizstāvētu savu dzimto bengāli valodu, kuru viņi pieprasīja atzīt par vienu no valsts valodām.

Par godu Starptautiskajai dzimtās valodas dienai mūsu skolā notika konkurss- viktorīna, kurā piedalījās visi 5.klašu skolēni. Skolēniem bija jāpielieto ne tikai savas zināšanas dzimtajā valodā un literatūrā, bet arī jāparāda prasme strādāt komandā. Bērni ar aizrautību pildīja dažādus uzdevumus un bija ļoti aktīvi un atraktīvi.

Informāciju sagatavoja direktora vietniece audzināšanas jomā N.Murzjonoka

Lapa aktualizēta Trešdiena, 2019.03.06. 21:03

Atstāt komentāru

Pārliecinieties, ka esat ievadījis nepieciešamo informāciju laukos, kur norādīts (*). HTML kods nav atļauts.

Ziņu arhīvs