Daugavpils 15.vidusskola  

skola ar padziļinātu informātikas apguvi
Pirmdiena, 2018.04.02. 14:04

Vakariņas ar Oliveru

 

Šoreiz vārds ‘vakariņas’ saistīts nevis ar jauku pasēdēšanu pie vakariņu galda ģimenes lokā vai kādā ēstuvē, bet gan ar diktātu konkursu.

Diktāts sniedz iespēju atsvaidzināt un nostiprināt interpunkcijas un ortogrāfijas likumus. Daudzi valodnieki atzīst, ka diktātu rakstīšana attīsta skolēnu rakstītprasmi.

Katru gadu pavasarī mūsu skolā vidusskolēni raksta diktātu latviešu valodā. Arī šogad sešpadsmit 10. un 12. klašu skolēni pieteicās diktāta rakstīšanai. Diktāta teksts bija ņemts no 3. Vispasaules diktāta, un tas bija Nila Saksa darba “Vakariņas ar Oliveru” fragments.

Rezultāti rāda, ka viegli negāja. Vismazāk kļūdu bija Arkādija Nikolajeva darbā – 14 kļūdas, Marijas Jakovļevas darbā – 19 kļūdas, bet bija darbi, kuros bija vairāk par 50 kļūdām.

Daudz bija garumzīmju kļūdu, piemēram, vārdā ‘dīvāns’, gandrīz lielākā daļa skolēnu pirmo patskani uzrakstīja bez garumzīmes – ‘divāns’. Daudzi, klausoties tekstu, bija neuzmanīgi un norādīja nepareizu teikuma beigu pieturzīmi. Bija teikumi, kuros skolēni saskatīja tiešo runu, bet šīs konstrukcijas oriģināltekstā nebija. Ne visi prata pareizi ar komatiem atdalīt palīgteikumu robežas. Kļūdas tika pieļautas arī dažu vārdu pareizrakstībā, piemēram, vārdu ‘ieslīgstot’ uzrakstīja ‘ieslīkstot’, vārdu ‘jāatzīst’ uzrakstīja ‘jāatdzīst’ utt.

Katrs skolēns varēs savu darbu izanalizēt un izvērtēt.

Daugavpils Valsts ģimnāzija 5. aprīlī aicina vidusskolēnus uz diktātu konkursu “Rakstīt latviski ir moderni”. Šoreiz dosim iespēju 12. klases skolēniem Arkādijam Nikolajevam un Marijai Jakovļevai izmēģināt spēkus humanitāra rakstura disciplīnā.

Liels paldies visiem 10., 12. klases skolēniem par uzdrīkstēšanos piedalīties diktātu rakstīšanā, ceru, ka iegūtais rezultāts katram būs viela pārdomām.

Informāciju sagatavoja latviešu valodas skolotāja S. Lukaševiča

 

Lapa aktualizēta Pirmdiena, 2018.04.02. 16:04

Atstāt komentāru

Pārliecinieties, ka esat ievadījis nepieciešamo informāciju laukos, kur norādīts (*). HTML kods nav atļauts.

Ziņu arhīvs